Szent István Templom

Szent István király római katolikus templom: a XIII. század elején román stílusban épült, kisméretű, egyhajós templom, melyet a XV. században toronnyal bővítettek, és átépítettek.

Névadó szentje, fekvése, formai szépsége és nem utolsósorban régisége miatt a ritkán használt templom az 1700-as évektől nagy tiszteletben állott.

A Szent István-templom szentélye pontosan kelet felé néz, azaz az épület jól keletelt, falai barnásvörös trachit kőből faragott kváderekből készültek, s eredetileg is vakolatlanok voltak. Figyelmet érdemel a szentély külső oldalán, a főpárkány alatt végigfutó 18 bajuszos emberfej, melyhez számos monda fűződik.

A Szent István templom finom arányaival, festői megjelenésével, díszeivel a XIII. századi falusi templomaink gazdagabb, igényesebb példái közé tartozik, jelezve az építőközösség tehetősségét.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sankt Stephan römisch-katholische Kirche wurde im 13. Jh.  im romanischen Stil gebaut.Mit Langhausschiff in kleiner Größe. Im 15. Jh. wurde die Kirche umgebaut und mit einem Turm vergrößert.

Ihr Namensgeber,ihre Lage und förmliche Schönheit und nicht zuletzt die selten besuchte Kirche steht seit dem 18.Jh. in hohem Ansehen.

Das Chor der St.Stephan Kirche liegt nach Osten,das heißt,das Gebäude liegt günstig.

Die Mauer sind aus viereckigem Trachit mit braunroter Farbe gebaut.Sie stand von Anfang an ohne Aufputz.

Die Menschenköpfe mit 18 Bärte an der Außenseite des Chors sind sehr betrachtungsvoll und außerdem sind mit zahlreichen Legenden verbunden.

Die St.Stephan Kirche mit ihrer schönen Symmetrie und malarischen Erscheinung, Schmucke,gehört zu den reichen, ansprüchen dörflichen Kirchen des 13. Jh.,die die Vermögenslage der Bauergemeinschaft zeigend.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kvôli častým vojenským výpravám a prenasledovaniu miestni občania postavili okolo kostola Svätého Štefana vysokú ohradu .(vyššiu ako je momentálne). Rímskokatolický kostol Svätého Štefana postavili na yačiatku 13. storočia v rumunskom štýle, ako jednolodový kostol, ktorý v XV. storočí yväčšili vežovu a rekonštrovali. Svätyna kostola Svätého Štefana pozerá na východ. Steny sú y hnedoryšavého tesaného kameňa(trachit), ktoré ani pôvodne neboli omietnuté. Na vonkajšej strane si yaslúži pozornosť 18 ľudských hláv, ku ktorým patria, aj povesti.